Projekt ciekawostka, aktualnie nie polecam wykonywania lub zakupu USBasp. Powstał kilka lat temu jako następca prostego programatora na RS232. Wtedy był to jakościowy skok, jednakże po zakupie AVR Dragona życie nie było już takie samo :)
Jako godny następca dla USBasp aktualnie mówi się o AVRISP-MKII (np. ten, lub na serwisie aukcyjnym). Jest szybszy i lepiej integruje się z obecnymi środowiskami IDE. Osoby mogące przeznaczyć trochę większą kwotę na zakup podstawowego narzędza ułatwiającego życie programisty zachęcam do zainteresowania się AVR Dragonem. Należy jednak zwrócić uwagę na listę kilku układów XMEGA niewspieranych przez ten programator (informacja na stronie Atmela).
Wszystkie informacje, wsad i sterowniki dostępne są na stronie autora. Po wgraniu najnowszego wsadu otrzymujemy możliwość programowania z użyciem interfejsu TPI. Nie wymaga to żadnej ingerencji w sprzęt programatora. Przetestowałem to podczas programowania Attiny10 - potwierdzam, wszystko działa tak jak powinno.
Płytka jednostronna zaprojektowana w programie Protel 99SE. Rezystory i większość kondensatorów w obudowach SMD (takie akurat były w szufladzie), Płytka zabezpieczona od spodu za pomocą roztworu kalafonii z izopropanolem. Nie posiada obudowy, dlatego została wyposażona w 4 gumowe stopki.
Gdyby ktoś jednak chciał zmontować taki programator to schemat, płytka i cały projekt programu Protel 99SE do pobrania tutaj.
Układ cały czas spełnia swoje zadanie i nie zaginął w czeluściach szuflady. Podczas projektów wymagających programowania dwóch układów jednocześnie (np. komunikacja dwóch uC) USBasp wraca do łask jako pomocnik :)