Aby szybko utworzyć dokument w systemie składu dokumentów LaTeX pobieramy instalator MiKTeXa z tej strony. Do tworzenia dokumentów polecam program Texmaker - darmowy, posiada sprawdzanie polskiej pisowni i możliwość pracy z podglądem dokumentu w drugim oknie. Jest doskonałą alternatywą dla (niestety) nierozwijanego już LEd'a.
Kompilacja dokumentu w programie Texmaker następuje po wciśnięciu klawisza F1. MiKTeX samoczynnie potrafi pobrać brakujący pakiet podczas kompilacji dokumentu (w zależności co wybraliśmy podczas instalacji "Install missing packages on the fly" YES, NO, Ask Me first).
W nowszych wersjach Texmakera (np. 4.1.1) dobrze jest ustawić sobie podgląd pliku PDF w oknie programu:
oraz zmienić kodowanie i ew. włączyć automatyczne zapisywanie dokumentu co 10 minut (zależnie od preferencji użytkownika):
LaTeXa polecam przede wszystkim osobom posiadającym "skłonności" programistyczne. Pozostałym użytkownikom pozostaje Writer LibreOffice lub Word z pakietu MS Office.
Jeśli chodzi o tworzenie dokumentów technicznych i naukowych to pod względem typograficznym LaTeX jest niepokonany. Odrobinę trudności może sprawiać tworzenie i wstawianie ilustracji w dokumencie. Do tworzenia rysunków wektorowych polecam program Inkscape i eksport do formatu PDF (obsługiwany przez pdfLaTeX).