Często spotykamy się z potrzebą wykonania kopii zapasowej karty pamięci zawierającej skonfigurowany system operacyjny wraz z naszym oprogramowaniem. Poniżej przedstawiam krótki opis jak wykonać to w miarę szybko i bezproblemowo.
UWAGA - sposób działa także w przypadku kopiowania systemu na karty pamięci różnych pojemności. Najwięcej trudności sprawia przeniesienie systemu na kartę o mniejszej pojemności (np. 8GB -> 4GB). Przedstawiony sposób radzi sobie z tym problemem.
Zamieszczam zrzuty ekranu wykonywane podczas całego procesu kopiowania karty:
Do wykonania kopii wykorzystamy program Clonezilla (znajduje się m.in. na płycie Hirens BootCD 15.2). Po uruchomieniu edycji live systemu linux zawierającego potrzebne oprogramowanie narzędziowe uruchamiamy Partition Editor. Aby obraz mógł zmieścić się na karcie pamięci o mniejszej pojemności konieczne będzie zmniejszenie rozmiaru drugiej partycji:
Kolejnym krokiem jest wykonanie obrazu karty pamięci na dysk lokalny komputera na którym jest przeprowadzana cała operacja. W tym celu uruchamiamy program Disk Cloning. Konieczne jest wybranie lokalizacji w której utworzony obraz będzie zapisany. Następnie wybieramy opcję savedisk i nadajemy nazwę tworzonemu obrazowi. Kolejnym etapem jest wybór dysku źródłowego i zatwierdzenie kilku opcji wg screenów. Proces tworzenia obrazu rozpoczyna się po potwierdzeniu operacji.
Po utworzeniu obrazu kopiowanej karty pamięci możemy umieścić drugą kartę. Ponownie uruchamiamy program Disk Cloning. Wskazujemy ponownie lokalizację utworzonego wcześniej obrazu.
Wybieramy polecenie restoredisk i wskazujemy wcześniej utworzony obraz karty.
Zaznaczamy opcję -icds Skip checking destination disk size before creating partition table. Opcja ta jest konieczna w przypadku wgrywania obrazu na kartę pamięci o mniejszej pojemności.
W przypadku wgrywania obrazu na mniejszą kartę mogą pojawić się takie błędy. Ignorujemy je :)
Po poprawnym wgraniu systemu na kartę pamięci sprawdzamy czy są widoczne nowe partycje w Partition Editor, a następnie rozszerzamy ją do pełnej pojemności karty.
Tak przygotowaną kartę pamięci umieszczamy w naszym Raspberry Pi - bez problemu powinien wystartować nasz system operacyjny.
Powodzenia ;)